Ikviena darbinieka ikdienā ir svarīgi, kāda ir viņa apkārtējā darba vide. No tās lielā mērā ir atkarīgs tas, cik labi konkrētajā darba vietā viņš jūtas un cik produktīvi strādā.
Darba vide ir būtiska, jo darbā parasti cilvēks pavada aptuveni trešo daļu diennakts. Tas nozīmē – aptuveni trešo daļu savas dzīves! Ja darba vide būs drūma, garlaicīga vai vienmuļa, tas lielā mērā ietekmēs ikvienu no strādājošajiem un viņa darba kvalitāti. Veseli un laimīgi cilvēki būs daudz produktīvāki darbinieki, kas palīdzēs arī biznesa virzībai, apliecina gan personāla vadības speciālisti, gan psihologi.
Kā izrādās, biroja dizainam ir liela loma komandas gara un katra indivīda iedvesmas veidošanā, kas galu galā labvēlīgi ietekmē visa uzņēmuma darbību.
Iesākumā - pamatlietas
Protams, varētu domāt, ka visam nepieciešami lieli papildu līdzekļi, enerģija, zināšanas, taču jāsāk ar vienkāršāko un vieglāk ieviešamo, lai vēlāk atstātu vietu turpmākai attīstībai un izaugsmei.
Sākumam pietiks ar to, ka darba vietā būs atbilstoša gaisa kvalitāte. Šai gadījumā būtiska ne tikai telpu vēdināšana, bet arī atbilstoša apkures sistēmas uzturēšana un gaisa kondicionieru lietošana. Otra būtiska lieta ir apgaismojums. Tam jābūt pēc iespējas dabīgam, lai sargātu acis. Taču mūsu platuma grādos ar to vien nepietiks, jo ziemas sezonā jau pēcpusdienā bez apgaismojuma nav iespējams strādāt. Tādā gadījumā jāizvēlas apgaismojums, kas pēc iespējas atbilst dabīgai gaismai un ir „draudzīgs” acīm.
Iekārtojot biroju vai darba telpu, būtiskas ir krāsas. Jāizvēlas atsvaidzinošas un stimulējošas krāsas, kas veicina augstu enerģijas līmeni. Tāpat svarīgi izvietot mēbeles tā, lai tiktu pēc iespējas efektīvāk izmantota telpa un būtu pietiekami daudz vietas, lai bez grūtībām varētu pārvietoties.
Meklējot vietu birojam, pārliecinieties, kāds ir trokšņu līmenis – vai satiksme uz ielas, kā arī citi trokšņi nav tik skaļi, ka darba vietā jākomunicē kliedzot?
Papildu elementi
Daudzos birojos pusdienu pārtraukums vairs neeksistē. Tad nereti kāds turpat pie sava datora apēd savu dienišķo sviestmaizi. Tomēr speciālisti ir pārliecināti, ka īpaša pusdienu telpa vai virtuvīte, kurā darbinieki var paši sev sagatavot pusdienas vai apēst līdzi atnesto, vismaz uz pāris minūtēm pametot darba vietu, palīdz atjaunot enerģiju pēcpusdienas darba cēlienam. Domājot praktiski, pusdienu telpa palīdzēs saglabāt tīrus darba galdus vai klaviatūras, kurās neiekritīs ēdienu paliekas un drupatas.
Atsevišķi pētījumi liecina, ka istabas augiem un puķēm kā dabas elementiem ir nomierinošs efekts, tāpēc arī tos iesaka iekļaut biroja dizainā. Turklāt logi, pa kuriem var redzēt parkus un dārzus vai pilsētas zaļās zonas, palīdz darbiniekiem nejusties iesprostotiem kā cietumā.
Arī pārāk tukša darba telpa darbiniekos var radīt sajūtu, ka viņi ir ieslēgti, tāpēc ir vērts dekorēt biroju ar mākslas darbiem, atsvaidzinošām krāsām darbinieku iedvesmošanai un nedaudz mājas sajūtas radīšanai.
Mūsdienās vēl reti uzņēmumu vadītāji pievērš pietiekami lielu uzmanību biroju dizainam, bet jāatceras, ka, uzlabojot darba vidi, ir iespējams motivēt komandu, palielināt produktivitāti un saglabāt drošu uzņēmuma nākotni.
Ilze Mežniece