Viena no šādām iespējām ir personāla atlase, kam virtuālā realitāte sniegtu sekojošas iespējas:
Iepazīstināšanas tūres pa uzņēmumu:
Darba devējs tērējis daudz naudas, lai radītu sakoptu, modernu darba vidi, kas svarīga arī potenciālajiem darbiniekiem. Pateicoties virtuālajai realitātei nebūtu problēmu iepazīties ar uzņēmumu, jo nebūtu nepieciešamības doties ārpus mājām; ideāls variants tiem kandidātiem, kuri vēl nav pieņēmuši lēmumu, ka vēlas strādāt konkrētajā uzņēmumā, un kuri dzīvo tālu no potenciālās darba vietas.
Novērtēšana:
Pieņemsim, ka jūsu uzņēmumā nepieciešams jauns galvenais inženieris, un lai novērtētu viņa prasmes būtu nepieciešama prasmju novērtēšana – virtuālā realitāte padarītu šo uzdevumu vienkāršāku, jo būtu iespējams novērtēt potenciālā darbinieka spējas un prasmes attālināti.
Intervija:
Zinātniski pierādīts, ka cilvēka komunikāciju sastāda – 7% verbālā komunikācija, 38% ķermeņa valoda, 38% balss tonis. Virtuālās realitātes platforma sniegtu iespēju pilnībā izvērtēt visas 3 iepriekš minētās grupas, kas sastāda komunikāciju, jo pārrunu telpā nav iespējams pilnībā izvērtēt šīs grupas. Būtu vēl patīkamāk gan darba devējam, gan meklētājam, ja intervija varētu notikt brīvā dabā vai jebkurā vietā uz pasaules.
Uzņēmuma īpašnieku vērtējums:
-tas sevišķi svarīgs, ja atlase tiek veikta kādam augstākam amatam. Ja uzņēmums ir liels un tajā ir vairāki īpašnieki, tad bieži vien ir grūti organizēt tikšanos, kurā iesaistītas visas puses. Virtuālā realitāte ieved konferences video zvanus citā līmenī, jo tā sniedz iespēju visām pusēm iesaistīties “klātienes platformas” intervijas procesā, ja pat kāds atrodas citā kontinetā.
Nākotne ir tepat aiz stūra - nepieciešams sekot līdzi visām jaunajām tehnoloģijām, jo tā ir mūsu nākotne. Atliek vienīgi cerēt, ka kādreiz iesim uz darba interviju, kas būs kādā paradīzes pludmalē vai kādā citā pasakainā vietā.
Avots: http://www.eremedia.com/ere/virtual-reality-becomes-a-recruiting-reality-for-british-army/
Piesakies jaunumiem e-pastā!