Jā, jūs varat. Ļoti vēlams un gribēts darbs var būt ļoti motivējošs.
Kā rāda Amerikas prakse, tad, piemēram, ievēlēts pašvaldības ierēdnis nesaņem augstu atalgojumu, taču cilvēki izvēlas šo darbu tāpēc, jo tas ir respektabls un cilvēkiem ir gods kalpot.
Savukārt arī citas profesijas ir motivējošas dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, skolotāji, kuri pavadījuši savu dzīvi mācot citus, labprāt pieņemtu pozīcijas, kurās tiem būs iespēja nopelnīt daudz vairāk naudas. Bet skolotāji ar prieku strādā virsstundas vakaros un brīvdienās, labojot skolēnu mājas darbus un gatavojot lekciju materiālus, jo viņiem patīk mācīt.
Piemēram, uz pakalpojumiem orientētās profesijas kā policists vai ugunsdzēsējs, savu profesiju neizvēlas naudas dēļ, bet viņiem ir vēlme palīdzēt un kalpot citu drošībai.
Daži veidi, kā motivēt darbiniekus, kas nav saistīti ar naudu
- Nodrošini labus darba apstākļus un labu darba vidi
- Izturies pret darbiniekiem ar cieņu un laipnību (Morāles zelta likums: “Nedari otram to, ko tu negribētu, lai dara tev!”)
- Izmantojiet darbinieka atbilstošo vārdu, nevis kādu nerespektējošs iesauku
- Atzīsti un uzslavē darbiniekus par labi padarītiem darbiem
- Atceries, ka lielākā daļa cilvēku vēlas būt novērtēti un atzīti. Ja darbinieks ir pelnījis uzslavu par paveikto, tad izsaki to, pasakot „Paldies”, vai „Lūdzu izdari to”. Nekad nekliedz „Dari to” vai „Hey, Tu...”
- Parādi darbiniekiem, ka rūpējies par sakoptu un atbilstošu darba vidi, viņu sūdzībām par darbu un pienākumiem
- Uzklausi darbinieku sūdzības
- Ļauj darbiniekiem palīdzēt, piedalīties lēmumu pieņemšanas procesos ar saviem ieteikumiem un viedokli, lai viņi justos piederīgi un vajadzīgi savam uzņēmumam.
- Uztici īstos darbus īstajiem cilvēkiem – dod darbiniekam darbu, kuru tie tiešām mīl darīt un kurā spēj pārspēt citus, un uzslavē tos, ja tiem izdodas lieliski
Tu esi vadītājs
Neviens no augstāk minētajiem principiem, kā motivēt darbiniekus, nenorāda uz to, ka esi vājš vadītājs. Nekad to nepieļauj. Jūs esat boss. Jūs varat būt stingri, bet tomēr godīgi un gādīgi. Tu vari izmantot visus šos principus, saglabājot savu autoritāti un vadītāja vai biznesa īpašnieka pozīciju. Jūs varat būt labvēlīgi un vēl joprojām kontrolēt.
Pamatojoties uz savstarpīguma principu. Jūs pamanīsiet, ka jūsu darbinieki vēl vairāk jūs novērtēs, kā vadītāju un gribēs jums strādāt vēl cītīgāk.Jā, jūs varat. Ļoti vēlams un gribēts darbs var būt ļoti motivējošs. Kā rāda Amerikas prakse, tad, piemēram, ievēlēts pašvaldības ierēdnis nesaņem augstu atalgojumu, taču cilvēki izvēlas šo darbu tāpēc, jo tas ir respektabls un cilvēkiem ir gods kalpot.